بزرگداشت خیام

28 اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت حکیم عمر خیام می باشد که شعرها و متون مناسبی برای تبریک این روز به علاقمندان حکیم عمر خیام وجود دارد.

عمر خیام ، ریاضی دان ، فیلسوف ، ستاره شناس و رباعی سرای معروف دوره ی سلجوقیان می باشد ، وی در ٢٨ اردیبهشت 4٢٧ در نیشابور متولد و در ١٢ آذر 5١٠ در نیشابور وفات یافت ، او به نام های خیامی ، خیام نیشابوری و خیامی النیساری نیز معروف است.

عمر خیام ، ریاضی دان ، فیلسوف ، ستاره شناس و رباعی سرای معروف دوره ی سلجوقیان می باشد ، وی در ٢٨ اردیبهشت 4٢٧ در نیشابور متولد و در ١٢ آذر 5١٠ در نیشابور وفات یافت ، او به نام های خیامی ، خیام نیشابوری و خیامی النیساری نیز معروف است. خیامی در عرصه ی علم و دانش برتر از شعر و ادب می باشد ولی بیشتر شهرت وی نیز به واسطه ی رباعیات بی نظیرش می باشد. (حجه الحق) لقب وی می باشد. 

روز بزرگداشت خیام

امروزه رباعیات خیام به بیشتر زبان های زنده ی دنیا ترجمه شده است، رباعیات خیام توسط ادوارد فیتزجرالد به زبان انگلیسی ترجمه شده و این امر موجب معرفی بیشتر خیام در اروپا شده است. از مهمترین آثار خیام می توان به اصلاح گاهشماری ایران در دوره ی ملکشاه سلجوقی که وی بعنوان وزیر خواجه نظام المک بود اشاره کرد. خیام در زمینه ی نجوم ، علوم ادبی ، دینی ، تاریخی و ریاضی تبحر بسیار فراوانی داشت. خیام در حل معادلات درجه سوم و تحقیقاتش درباره ی اصل پنجم اقلیدس نقش بسزایی در ریاضیات ایفا کرد. کشف و ارائه ی  نظریه ای در مورد نسبت های هم ارز با نظریه ی اقلیدس از درخشان ترین کارهای وی در زمینه ی ریاضیات می باشد. به مناسبت فرا رسیدن سالروز بزرگداشت حکیم عمر خیام گلچینی از زیباترین پیامک های تبریک این روز را ملاحظه خواهید کرد.

_-_-_---♥️ ♥️ ♥️---_-_-_

چون عهده نمی شود کسی فردا را

حالی خوش کن تو این دل شیدا را

می نوش بماه تاب ای ماه که ماه

بسیار بتابد و نیابد ما ر ا

روز بزرگداشت حکیم خیام مبارک باد 

کلمات کلیدی
  ناخدا
تهیه کننده:

ناخدا

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *