آخرین اخبار
چشن میلاد حضرت صاحب الزمان (عج)
سوم اردیبهشت روز معمار گرامی باد.
طبس شهری کویری در غرب استان خراسان جنوبی ایران است.
سردار سرلشکر پاسدار سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد
روز ملی خلیج فارس
سالروز تاسیس سپاه پاسداران
روزارتش جمهوری اسلامی ایران
دشمن در برابر جمهوری اسلامی نفس‌های آخر دشمنی‌اش را می‌کشد
خاتمی و زیباکلام هم به شکست و ناکارآمدی اصلاح‌طلبان اعتراف کردند
کلیددرهای بسته آمد...... امید دلهای خسته آمد....
آمریکا در باتلاق یک جانبه‌گرایی
اتحاد ملی ایجاد شده در حمایت از سپاه بی‌سابقه است
مژده ای دل ماه شعبان آمده چهچه زن، بلبل به بستان آمده
٢٥ فروردين روز بزرگداشت عطار نيشابوري
روز جوان روزی است که در تقویم کشورهای مختلف برای جوانان نام‌گذاری شده‌است.
در كمين گل سرخ
فعالان فتنه و تحریم ملت ایران از برج میلاد دولت بالا می‌روند!
«بلوف سیاسی» ترامپ درباره سپاه پاسداران محقق می‌شود؟!
پرسپوليس و قعر جدول
دلایلی که به شما ثابت می کنند باید همین الان به سفر بروید
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
پنج شنبه ٠٥ ارديبهشت ١٣٩٨
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 189874
 بازدید امروز : 85
 کل بازدید : 1949978
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.37
صفحه اصلي > اخبار همایش ها 
اخبار > انقلاب ایران یک انقلاب ماهیتی بود / دانشگاه آزاد اسلامی از برکات انقلاب بود
 


شماره خبر :٤٢٤٥٤٩   تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٣    ا   ١٤:٠٩
 
آیت ا...موسوی بجنوردی :
انقلاب ایران یک انقلاب ماهیتی بود / دانشگاه آزاد اسلامی از برکات انقلاب بود
اولین همایش ملی قرآن، عقلانیت و معنویت در واحد تهران مرکزی برگزارشد

آیت ا... محمد کاظم موسوی بجنوردی رئیس پژوهشگاه امام خمینی(ره) و مدرس دانشگاه های کشور در اولین همایش ملی قرآن، عقلانیت و معنویت بارویکردفرهنگی،در سخنانی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از برکات انقلاب بود تاکید کرد: باید تمام سعی مان را بکنیم تا انقلاب اسلامی و خط امام (ره)را زنده نگهداریم.

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی؛ آیت ا... محمد کاظم موسوی بجنوردی رئیس پژوهشگاه امام خمینی(ره) دراولین همایش ملی قرآن، عقلانیت و معنویت که به میزبانی واحد تهران مرکزی برگزارشد،گفت: قرآن یک کتاب و دریایی است که هرکس به اندازه علم وآگاهی خود از آن بهره می برد.

وی تصریح کرد: فراموش نکنیم، ائمه اطهارقرآن ناطق هستند. آنها آگاهی تمام دارند و کسانی هستند که از حقایق خبردارند.

موسوی بجنوردی در ادامه اظهار داشت:اگر جامعه بخواهد مترقی باشد باید عقلانی هم باشد و اگر عقلانی عمل کند باید رئالیست هم باشد و به همین دلیل جامعه غرب بر اساس علت به جلو می روند.

تفاوت جوامع اسلامی و غربی در این است که ما در عین حال که قانون علیت را قبول داریم ، معنویت هم در کنارش هست.

وی با تاسی به آیه لاحول و لاقوه الاباا... العلی العظیم بیان داشت: ما در جامعه اسلامی در عین حال که به قانون علیت اعتقاد داریم به قدرتی معنوی که بالای همه قدرت هاست، باور داریم. و اگراین آیه را درک کنیم، خود خواهی ها و منیت ها کاسته می شود وبه سمت معنویت گرایش پیدا می کنیم.

وی افزود: معنویت حاکم در هر جامعه بسیار مهم است زیرا معنویت جامعه را از«خودخواهی» و « دین پرستی» دور نگه می دارد.

مدرس دانشگاههای کشور تاکید کرد:هرکسی در هر مرحله ای از قدرت که باشد اما اعتقاد راسخ به آیه لاحول و..... داشته باشد، هیچوقت دیکتاتور نمی شود.اماکسانی که صرفا بر اساس قانون علیت درجهان هستی زندگی می کنندوقتی به قدرت های دنیوی برسند، دیکتاتور می شوند.

وی گفت: اگر بخواهیم به جامعه ای خدمت کنیم معنویت را در آن جامعه فرهنگ سازی کنیم، جامعه را الهی کنیم، باید در جامعه ترویج دهیم که قدرتی بالاتر از قدرت الهی نیست.

وی با اشاره به از خود گذشتگی ها و جوانمردی شهیدان جنگ تحمیلی در 8 سال دفاع مقدس خاطر نشان کرد: شهدای ایران به دلیل معنویات و اعتقاد به آیه لاحول و..... در راه شهادت از هم پیشی می گرفتند و کشته شدن در راه خدا برایشان اصول بود و این موهبت از برکات انقلاب است.

وی درادامه تاکید کرد: ما چنین جامعه ای را مدیون بنیانگذاری جمهوری اسلامی ایران وحضرت امام (ره) هستیم که یک انقلاب ماهیتی را در ایران به وجود آورد و معنویت از دست رفته جامعه ایران را به آن برگرداند.

 

امور فرهنگی باید بر اساس خرد واندیشه و عالمانه باشد

به گزارش روابط عمومی واحد تهران مرکزی، دکتر احمد رضا خزائی معاون فرهنگی اجتماعی واحد تهران مرکزی در اولین همایش ملی قرآن، عقلانیت و معنویت با رویکرد فرهنگی درخصوص روند برگزاری این همایش در 8 ماه گذشته اظهار داشت: از 47 مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش تعداد 35 مقاله در هیئت داوران مطرح و15 مقاله پذیرفته شد و4 مقاله به صورت سخنرانی درطول همایش ارائه و همچنین کلیه مقالات در دو مجله علمی پژوهشی، به چاپ رسید.

معاون فرهنگی و اجتماعی واحدتهران مرکزی در ادامه با تائید بر اینکه تمام امور فرهنگی باید بر اساس خرد واندیشه و عالمانه باشد افزود: سیاست حوزه فرهنگی و اجتماعی واحد تهران مرکزی، پژوهش محور شدن است.

وی خاطر نشان کرد: ملتی که پشتوانه پژوهشی وعلمی نداشته باشد، ملتی مرده است وبا تاکیدبراینکه«قرآن» کتاب زندگی است افزود: باید سعی کنیم قرآن حاکم بر زندگی باشد و شان قرآن را حفظ کنیم و در متن زندگی قرار دهیم.

خزائی در خاتمه، از برگزاری 3 همایش بین المللی در سال 94 خبر داد و خاطر نشان کرد: حوزه فرهنگی و اجتماعی این واحد با نگاهی پژوهشی و فرهنگی در سال آینده علاوه بر برگزاری دومین همایش قرآن، عقلانیت و معنویت، در صدد برگزاری 3 همایش بین المللی دیگر از جمله: همایش «بین المللی حافظ»، همایش بین المللی  جهان عاری از خشونت وهمایش بین المللی«وحدت حوزه و دانشگاه» نیز می باشد.

گفتنی است؛ دراین همایش که باحضوردکترطه هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی،دکترفرهادحسین زاده لطفی رییس واحدتهران مرکزی وهمکاری انجمن علوم قرآن وحدیث ودانشگاه کاشان درواحد تهران مرکزی برگزارشد؛ دکترعبدالمجید طالب تاش ، دکتر عاطفه زرسازان، دکتر موسی ملایری و دکتر فیض ا... اکبری ،مقالات خود را به صورت سخنرانی ارائه دادند.

 
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج